Tipy pro výběr osvětlení pro váš domov

Správné osvětlení může místnost vylepšit i naopak Ale pokud jde o design domácího osvětlení, mnoho z nás se dívá na svítidla jako na konečnou úpravu, spíše než na základní prvky v prostoru.

Osvětlení nemusí být úplně první věcí na vašem seznamu úkolů, ale nemělo by to být ani dodatečný nápad. Od klasických lustrů až po nejnenápadnější akcentová světla, vaše volby hrají funkční roli a přispívají k atmosféře místnosti. Chcete-li to udělat správně, musíte se ujistit, že vložíte spoustu průzkumu do svých rozhodnutí o designu domácího osvětlení – a abyste přesně věděli, čeho se snažíte dosáhnout s každým vybraným svítidlem a žárovkou.

Abychom vám pomohli zbavit se dohadů z procesu, shromáždili jsme sedm našich nejlepších tipů pro domácí osvětlení na jednom místě. Čtěte dále a objevte všechny základy, které potřebujete vědět, abyste si vybrali osvětlení, které doplní váš prostor a nabídne vám maximální funkčnost a užitečnost.

7 tipů pro návrh domácího osvětlení, které musíte vědět

Ať už stavíte nový dům nebo modernizujete ten současný, osvětlení je jednou z těch designových prvků, které rozhodně nemůžete ignorovat. Pokud je osvětlení vašeho domova provedeno dobře, může vašemu majetku přidat velkou celkovou hodnotu a může také sloužit jako jeden z hlavních rozlišovacích faktorů při vytváření místnosti, která opravdu zaujme.

Osvětlení není levné, takže je důležité, aby bylo správně. Postupujte podle těchto tipů, které vám pomohou při rozhodování a při rozhodování o inteligentním, atraktivním a působivém designu domácího osvětlení.

 1. Pochopte různé typy osvětlení

  Existují různé druhy osvětlení a každé slouží svému jedinečnému účelu.

  • Ambientní (nebo obecné) osvětlení – Jedná se o nejzákladnější typ osvětlení, které budete mít v místnosti a je určeno k osvětlení prostoru, abyste viděli, co děláte, a mohli se bezpečně pohybovat. Příklady okolního osvětlení zahrnují zapuštěná světla na plechovky, svítidla pro zapuštěnou montáž a osvětlení kolejí.
  • Pracovní osvětlení – Pracovní osvětlení je to, co využijete, když chcete osvětlit určitou část místnosti pro konkrétní účel. Například osvětlení pod skříňkou, které poskytuje lepší viditelnost na deskách vaší kuchyňské linky, nebo dokonce jen stojací lampa vedle stolu nebo židle na čtení.
  • Zvýrazněné osvětlení – Zvýrazněné osvětlení slouží k podobnému účelu jako pracovní osvětlení, ale místo toho, aby poskytovalo cílené světlo oblasti, kterou chcete použít, slouží spíše dekorativnímu – ale stejně specifickému – účelu, jako je náladové osvětlení nebo zvýraznění kusu. uměleckého díla. Stmívače jsou dobrým příkladem akcentačního osvětlení, protože mohou mít velký vliv na vzhled i dojem z prostoru.Obecně budete chtít zahrnout každý typ do každé místnosti se strategickým umístěním v závislosti na tom, kde trávíte nejvíce času a jaké vlastnosti prostoru chcete zvýraznit.
 2. Začněte s ústředním bodem

  Klíčem k tomu, jak osvětlit místnost, je poskytnout oku něco, na co se může zaměřit, přičemž zbytek svítidel funguje jemněji v pozadí. Více než jeden výrazný kus zaplaví váš prostor a také vám ubere z dopadu, který se snažíte vytvořit. Příklady světelných ohniskových bodů mohou být něco extra dramatického, jako je křišťálový lustr, ale může to být i něco víc decentní, jako je závěsné osvětlení nad kuchyňským ostrůvkem nebo moderní nebo moderní svítidlo z poloviny století nad jídelním stolem.

  Osvětlení vašeho ohniska může sloužit jako ambientní účel, nebo může poskytnout více akcentu. V druhém případě zajistěte jednodušší výběr designu domácího osvětlení, abyste nezastínili svůj výrazný kousek a nedali očím příliš mnoho na zkoušení a soustředění.

 3. Jděte pokoj po pokoji

  Určitě si můžete koupit běžná svítidla, která se vám líbí, a pak najít místo, kam je umístit, ale jednodušší způsob, jak osvětlit domov, je obvykle jít místnost po místnosti, protože různé typy místností mají různé potřeby osvětlení. Zde je rychlý přehled různé typy místností ve vašem domě a kde budete chtít začít s výběrem osvětlení:

  • Vstup – Vzhledem k tomu, že se jedná o malý prostor, mělo by vám stačit osvětlení ústředního bodu. Můžete zvolit dramatickou režijní variantu nebo něco jemnějšího, jako jsou dekorativní svícny.
  • Kuchyně – Pokud máte ostrůvek, použijte k vystředění prostoru závěsy nahoře. Odtud by mělo být zapuštěné osvětlení a osvětlení pod skříně (pokud je v rozpočtu) více než dostatečné.
  • Ložnice – Osvětlení ložnice je především o pohodlí. Kromě okolního osvětlení jsou ložnice skvělým místem pro stmívače a další zvýrazňující zařízení. Můžete také zvážit stropní ventilátor, který může nabídnout mnoho dalšího pohodlí za teplých večerů.
  • Koupelny – Většina koupelen obsahuje kombinaci ambientního a pracovního osvětlení. Pokud chcete zvýraznění, zvažte velikost, abyste zajistili správnou rovnováhu.
  • Jídelna – Jídelna je skvělým místem pro vystavení velkého a odvážného zařízení. To by mělo stačit, ale pokud potřebujete trochu dalšího světla, použijte podle potřeby zvýrazňující osvětlení.
 4. Vyvažte velikost a měřítko

  Stejně jako u všech rozhodnutí o designu, která děláte, je stejně důležité mít na paměti velikost a měřítko jako estetiku. Příliš velké stropní svítidlo nebo svítidlo nebo jednoduše přetížení prostoru příliš velkým množstvím svítidel bude prostor ubírat, místo aby jej doplňovalo. Dobré pravidlo, které je třeba dodržovat, je začít s průměrem místnosti a poté vypočítat velikost vašich zařízení odtud. Chcete, aby vaše svítidla nebyla větší v palcích, než je velikost vašeho pokoje ve stopách – takže pokud je váš pokoj 8 stop na 12 stop, přidejte 8 plus 12, abyste získali 20 a poté udržujte průměr hlavního svítidla 20 palců. nebo méně.

 5. Navrstvěte svá světla

  Osvětlení je fantastický způsob, jak si pohrát s rozměrem ve vašem prostoru. Místo toho, abyste se drželi pouze jednoho typu osvětlení na plochu místnosti, kreativně vrstvěte své světlo tím, že vložíte různé akcenty a smícháte a sladíte různé tvary, styly a dokonce i výkony žárovek. Počítejte s tím, že budete pravděpodobně potřebovat alespoň tři různé vrstvy světla ve většině místností, přičemž menší místnosti vyžadují menší svítidla.

 6. Nezapomeňte na přirozené světlo

  Přirozené světlo hraje důležitou roli také při optimalizaci osvětlení ve vašem domě. Během dne můžete maximalizovat množství přirozeného světla, které váš prostor dostane, pomocí dobře umístěných zrcadel, která odrážejí okna do jiných částí místnosti. (Jako bonus budou zrcadla ve večerních hodinách také odrážet jakékoli nepřirozené světlo.) I když může být lákavé intenzivně využívat okenní úpravy pro účely ochrany soukromí, hledejte způsoby, jak přivést více přirozeného světla dovnitř, místo aby ho ponechalo. ven. To může znamenat zvolit transparentnější úpravy, které stále umožňují průchod světla, nebo dokonce úplně přeskakovat žaluzie, rolety nebo závěsy v oblastech, kde vás tak nenechají nepříjemně vystaveni vnějšímu prostředí.

 7. Upřednostněte energetickou účinnost

  Energetická účinnost je zásadní při návrhu osvětlení – a ve vašem domě obecně – a naštěstí je snadné jej přizpůsobit téměř jakémukoli svítidlu. Kdykoli je to možné, držte se LED, které nabízejí mnohem delší životnost než jiné typy žárovek. Ještě lepší je, když se poohlédnete po žárovkách s certifikací Energy Star , protože kromě toho, že vám ušetří nejvíce peněz na účtech za osvětlení, také spotřebují o 75 % méně energie a produkují o 75 % méně tepla než žárovky bez Energy Star. To, co předem utratíte za energeticky účinnější osvětlení, získáte později zpět na úsporách, takže hned na začátku zvažte investování o něco více do žárovek, které vydrží déle a jejich provoz stojí méně peněz.

Osvětlení domu není těžké, ale jeho správné provedení může chvíli trvat. Pokud vás znepokojuje rozpočet, použijte zástupné symboly osvětlení, které pak můžete upgradovat, jak vám to finance dovolí. Můžete také začít jednoduše a poté přidávat, když zjistíte, kde osvětlení ve vašem domě chybí a kde by mělo největší dopad.

A samozřejmě nezanedbávejte ani venkovní osvětlení. Záplavová světla, chodníková světla a další typy venkovního osvětlení jsou skvělé pro potlačení přitažlivosti a atmosféry a také udělají váš domov bezpečnější.