11 nápadů pro malý dvorek

Mít malý dvorek neznamená, že nemůžete jít velký, pokud jde o to, jak navrhnete a využijete prostor. Totéž platí pro malý rozpočet. Existuje spousta kreativních věcí, které můžete dělat a které nevyžadují tuny místa nebo tuny peněz, a kterákoli z nich může být vstupenkou k přeměně malého venkovního prostoru na místo, kde skutečně milujete být. Abychom to dokázali, sdílíme některé z našich oblíbených nápadů na malé dvorky, které jsou šetrné k rozpočtu, se spoustou užitečných tipů, jak proměnit omezený venkovní prostor na ověřitelnou oázu.

Pokud máte málo místa, ale máte velký design, podívejte se na tyto nápady na malý dvorek a pusťte se do vytváření vlastního soukromého ráje.

Nejlepší nápady na malý dvorek 

Jste připraveni se inspirovat? Zde je 11 nápadů pro návrh malého dvorku, který nabízí velké výhody z hlediska zkrášlení, a to vše bez nutnosti utrácet spoustu peněz v procesu.

 1. Pusťte se do výsadby

  Jedním z nejjednodušších (a cenově nejdostupnějších) způsobů, jak aktualizovat jakýkoli venkovní prostor, je změnit vzhled krajiny. V závislosti na množství dostupného prostoru a světla, které máte – a na vašich zahradnických dovednostech – to může znamenat cokoli, od umístění květinové zahrady až po postavení některých květináčů pro kutily. A pokud chcete ze svého dvorku ještě více užitku, rozhodněte se pro pěstování zeleniny a bylinek namísto pouze květin a zeleně.

 2. Postavte si DIY ohniště

  Navrhněte dokonalou sestavu s ohništěm. Za náklady na některé základní zásoby a práci za víkend si můžete ušetřit stovky dolarů a dát si skvělé místo k odpočinku během několika sezón. Při dimenzování ohniště se ujistěte, že máte místo k sezení, protože chcete mít možnost sedět a užít si všechnu tu tvrdou práci.

 3. Umístěte na jednoduchou terasu

  Terasy nejsou levné, ale existuje několik zkratek, kterými můžete snížit náklady. Například místo pokládky betonu na celou určenou plochu si kupte dlažební kostky a rozmístěte je oblázky nebo trávou mezi nimi. Stále budete mít krásný prostor pro posezení, stolování a zábavu, ale s mnohem menším množstvím materiálů potřebných pro tuto práci.

 4. Položte venkovní koberec

  Další cenově výhodnější alternativou k terase na vašem malém dvorku je prostě část prostoru venkovním kobercem do každého počasí. Umístěte jej přímo do trávy, abyste vytvořili prostor pro venkovní posezení, a poté jej oživte malým stolkem a bistro židlemi, rostlinami a strategickým osvětlením.

 5. Udělejte to vhodné pro děti

  Pokud kolem vás běhají malé děti, pak pravděpodobně hledáte nápady na malý dvorek, díky kterému by pro ně bylo hraní zábavnější. Podpořte hraní venku tím, že postavíte malou skluzavku, DIY pískoviště, brankářskou síť nebo vodní stůl, z nichž všechny vyžadují velmi minimální prostor, ale na oplátku nabízejí hodiny zábavy. Totéž platí pro další maloprostorové venkovní hračky, včetně dětských bazénků, houpaček a kompaktních trampolín.

 6. Postavte si útočiště pro motýly a včely

  Obecnou výsadbu jsme již zmínili, ale co navrhnout prostor, který je jedinečně určen k podpoře vašeho místního prostředí? Motýlům i včelám se daří v oblastech s určitými druhy rostlinného života a komunitu těchto létajících tvorů můžete podpořit výběrem cenově dostupných vytrvalých rostlin, které uspokojí jejich potřeby – včetně včelího balzámu, echinacei, levandule, denivek a hvězdnic. Všechny tyto rostliny se velmi snadno pěstují, a protože jsou to trvalky, budete je muset zasadit pouze jednou.

 7. Zasaďte vertikálně

  Další levný a kreativní nápad na výsadbu: jděte do vertikální zahrady místo zabírání drahocenných vodorovných čtverečních stop. Pro tento projekt postačí plot, žebřík nebo mříž, které poskytují perfektní platformu pro připevnění květináčů – stačí si pořídit plastové a navrtat je přímo na povrch, než je zasypete zeminou a rostlinami.

 8. Prodej použitého venkovního nábytku

  Pokud jde o zahrádky s omezeným rozpočtem, obvykle je to z druhé ruky. Spořitelny a obchody se starožitnostmi jsou vynikajícími místy k hledání speciálních nálezů, které nezničí banku, a dokonce i zvětralé kusy lze obvykle docela snadno renovovat nebo obnovit s trochou odstranění rzi, novým nátěrem a několika novými polštáři. Před nákupem si změřte svůj prostor, abyste se ujistili, že vybíráte kusy správné velikosti, a hledejte nábytek, který nabízí největší využití – jako je venkovní pohovka a stůl nebo několik pohodlných židlí.

 9. Zavěste houpací síť

  Malý dvorek může sloužit jako ideální místo pro čtení, podřimování a poslech ptačího zpěvu; vše, co potřebuje, je útulná houpací síť. Pokud nemáte pár velkých a dobře rozmístěných stromů, na které byste mohli zavěsit houpací síť, kupte si jednoduchou samostatně stojící. Přicházejí v obrovské škále velikostí, takže byste neměli mít problém najít ten, který funguje na vašem dvorku, a pokud budete nakupovat, měli byste být také schopni získat jeden za skvělou cenu.

 10. Zapnout světla

  Osvětlení vašeho prostoru může znamenat rozdíl mezi základním dvorkem a skutečným venkovním útočištěm. Máte-li zásuvku, použijte řetězová světla nebo závěsné přívěsky pro romantickou atmosféru. Existuje spousta možností solárního napájení, pokud váš dvorek nemá přístup k elektřině, včetně osvětlení solární dráhy a svítilen tiki. Když si chcete užít prostor, vyložte si nějaké pohodlné polštáře, vytáhněte chladničku a/nebo piknikový koš a pak se pohodlně usaďte a nasajte dobrou náladu.

 11. Postavte venkovní paletový bar

  Chcete-li přidat další dotek, který skvěle funguje s mnoha z těchto dalších nápadů na malé dvorky, podívejte se na tento výukový program pro DIY venkovní paletovou tyč od HGTV. Bar je dostatečně velký, aby pojal nápoje i sklenice, a visí svisle, aby zabíral co nejméně místa.

Rychlé tipy, jak maximalizovat malý dvorek

Jak ilustrují tyto nápady na malý dvorek, váš dvorek nemusí být obrovský, aby byl skvělým místem k posezení a zábavě. A až zjistíte, co s tím chcete dělat, zde je několik rychlých tipů, které vám pomohou co nejproduktivněji využít váš dostupný prostor.

 • Vědět, s čím pracujete. Než začnete plánovat, co s ním budete dělat, změřte si plochu svého prostoru. Kromě toho, že získáte přesnou představu o tom, s jakým prostorem musíte pracovat, vám to může také pomoci rozdělit plochy pro různé účely, jako je zahrada a posezení. Klíčem k plánování je také nastavení rozpočtu předem, abyste si mohli být jisti, že jej dodržíte.
 • Vytvořte vyhrazená místa. Jedním ze způsobů, jak přinést účelný design do jakéhokoli vnitřního nebo venkovního prostoru, je použití vizuálních značek k oddělení různých prostor. Skvělým příkladem toho jsou výše uvedené nápady na terasu nebo venkovní koberce, ale jako užitečné vodítko můžete použít také kamenné lemování, rostliny nebo osvětlení.
 • Část místa nechte prázdná. Mohlo by být lákavé využít každý dostupný čtvereční palec na malém venkovním prostoru, ale pokud to uděláte, skončíte s oblastí, která je více zaneřáděná než použitelná. Při navrhování nezapomeňte vzít v úvahu plynulost vašeho prostoru, včetně prostoru pro procházky.
 • Přineste barvu. Každá oblast vašeho domova může těžit z kreativního využití barev, a to včetně vašeho dvorku. Udělejte z malého prostoru lákavější a zajímavější přidáním neočekávaných záblesků jasných odstínů, kterých můžete snadno dosáhnout prostřednictvím rostlin, nábytku a dalších kousků výzdoby.
 • Hledejte inspiraci. Kdykoli pracujete s omezeným nebo jinak složitým designovým prostorem, jedním z nejlepších míst, kde začít, je vnější inspirace. Vyhledejte si nápady na malé dvorky na Pinterestu a Instagramu a prohlédněte si některé ze svých oblíbených designových stránek a časopisů, abyste viděli, co udělali jiní lidé a co byste mohli chtít začlenit do svého vlastního prostoru.

I malý dvorek má nekonečné možnosti, co můžete dělat. A ať už se budete držet napjatého rozpočtu nebo půjdete naplno, můžete proměnit jakýkoli venkovní prostor v osobní ráj, který splní vaše potřeby a přidá vašemu domovu užitečnější životní prostor.