Styly interiérového designu: Co je Japandi?

Co získáte, když spojíte to nejlepší z minimalistických technik japonského a skandinávského designu? Japandi, trendový styl interiérového designu, který si rychle získává na popularitě mezi fanoušky domácího stylu méně je více.

I když je to stále relativně nový trend, Japandi se objevuje v domácnostech po celé zemi – a také v komerčních prostorách. Zde je to, o čem to celé je, plus několik rychlých tipů, jak zavést tento efektivní styl do vašeho vlastního prostoru.

Co je Japandi?

Japandi je typ designu, který spojuje japonské a skandinávské minimalistické prvky. (Odtud název, který je kombinací Japonska a Scandi.) Z japonského designu vidíme silné zaměření na přírodní prvky a materiály a také bohaté barvy, které dodávají minimalistickému prostředí hloubku. A ze skandinávského designu získáváme druh elegantních, jednoduchých a funkčních designových prvků, díky kterým je v moderních domácnostech tak všudypřítomný.

Vzhledem k tomu, že Japandi je trendem hybridního designu, nejde jen o převzetí klíčových vlastností obou typů designu, ale také o jejich vzájemné vyvážení a vytvoření jednoho soudržného prostoru. Japonské prvky vnášejí teplo do někdy drsné povahy skandinávských interiérů, zatímco v opačném směru přinášejí skandinávské prvky zajímavý kontrast k japonskému designu a pomáhají do něj přenést západnější pohled. A je snazší obejmout se ve svém vlastním domě, než byste si mysleli.

Prvky designu Japandi

Japandi využívá ty nejlepší prvky japonského a skandijského designu k vytvoření interiérů, které jsou stejně přívětivé jako dokonale stylizované. A bez ohledu na váš rozpočet existuje mnoho základních věcí, které můžete použít při vytváření stylu svého vlastního domova.

Mezi hlavní prvky designu Japandi patří:

 • Minimalismus – To asi není moc překvapivé, protože japonské i skandinávské interiéry jsou zakořeněny v minimalistické mentalitě. Od nábytku až po dekoraci je minimalismus hlavním pilířem japonského designu, přičemž vysoká priorita je kladena na vybrané a doplňkové předměty, které existují v harmonii bez jakéhokoli stupně nepořádku.
 • Funkčnost – V interiéru Japandi má vše svůj účel, ať už je tato funkce řízena používáním nebo čistě zamýšlena k vyvážení prostoru. Mezi další typy funkčních materiálů, které vám vadí, patří spousta přirozeného rostlinného života, který kromě přidání krásy do prostoru poskytuje také další výhody , včetně snížení stresu a úzkosti, podpory kreativity a pomoci vám soustředit se.
 • Mírumilovné palety – V designu Japandi rozhodně existuje kreativní využití barev, ale odstíny jsou zvoleny zcela záměrně, aby navodily teplo, mír a klid. Uvidíte spoustu neutrálních, samozřejmě díky skandinávskému vlivu, ale také spoustu syté žluté, zelené a modré. Můžete dokonce najít sytější odstíny, jako je lakovaná černá a fialová, i když se používají docela střídmě.

Jak zdobit v japonském stylu

Máte zájem oživit tento jedinečný styl interiéru u vás doma? Principy designu Japandi jsou neodmyslitelně založeny na jednoduchosti, takže mnoho procesu bude pravděpodobně zahrnovat úpravy spíše než přidávání.

Zde je několik způsobů, jak přijmout japonský design ve svém vlastním prostoru.

 1. Přineste hygge

  Pokud jste obeznámeni se skandinávským designem, pak jste určitě slyšeli o konceptu „hygge“, který odkazuje na nezaměnitelnou kvalitu tepla a přivítání v prostoru. Stejný přístup je hlavní součástí japonštiny a lze jej dosáhnout jednoduchými prvky, jako je uvážlivé používání svíček a zvýšené přirozené světlo, stejně jako knihy, polštáře a útulná zákoutí, která vás vybízejí k tomu, abyste se schoulili do obou.

 2. Buďte úmyslní

  Pamatujte: skutečně japonský interiér je takový, ve kterém vše slouží nějakému účelu. Pečlivě vybírejte předměty, které se dostanou do každé místnosti, spíše než se snažit zaplnit váš prostor ozdobami. To zahrnuje malé předměty, jako je dekorace, ale také větší předměty, jako je nábytek a umělecká díla. Mějte na paměti japonský koncept danshari , který je celý o hledání radosti z jednoduchých věcí.

 3. Vyberte si kontrastní barvy

  Design Japandi hojně, ale chytře využívá barvy. To zahrnuje intenzivní používání kontrastních barev, zvláště odvážných kontrastních neutrálních barev, jako je černá a bílá, smíchané s občasným popem zelené, hnědé nebo modré. Není vám zabráněno vnést příležitostně jasnější odstín, ale držte se neutrálních barev pro svou hlavní barevnou paletu a použijte jiné barvy jako úsporné akcenty. A pokud si nejste jisti, zvolte bílé stěny a přidejte kontrast.

 4. Obejmout přírodu

  Dřevo, život rostlin a přirozené světlo jsou nedílnou součástí designu Japandi. Mezi další přírodní prvky, které mají domov v tomto typu interiéru, patří kámen – včetně mramoru – a také voda. 

 5. Využijte texturu

  Japonské domy se často vyznačují jedinečnými texturními ohnisky, které dodávají jinak vysoce minimalistickému interiéru vizuální zajímavost. Namísto malovaných textur se však tento typ textury běžněji dosahuje pomocí dřevěných akcentů – představte si stěny obložené tenkými bambusovými lamelami nebo dřevěnými trámy na stropě.

 6. Kombinujte svůj nábytek

  Mezi japonským a skandinávským nábytkem je mnoho podobností, ale také mnoho věcí, které je odlišují. Pro skutečný design Japandi budete chtít přinést trochu obojího, včetně rovných linií a světlých barev kusů Scandi a tradičnějších tvarů a tmavších barev japonských kusů. Jako vždy se zaměřte na rovnováhu a vytvořte soudržný prostor, který se příliš nespoléhá na jeden typ nábytku, ale místo toho bez námahy spojuje oba dohromady způsobem, který dává smysl.

 7. Tok funkcí ve vašem prostoru

  V designu Japandi to, jak váš pokoj plyne, úzce souvisí s tím – a je stejně důležité – s tím, co obsahuje. Tato tendence k designu „bez překážek“ je jedním z primárních rysů každého minimalistického interiéru a týká se jak linií pohledu, tak toho, jak se fyzicky pohybujete ve svém prostoru.

 8. Udržujte nepořádek

  Když už mluvíme o designu bez překážek, skutečný japonský prostor je prostor bez nepořádku, a nejen ten, který si spojujeme s nepořádkem. Zvažte nepořádek, pokud jde o výzdobu, a ujistěte se, že oblasti, jako jsou knihovny a stolní desky, mají dostatek volného místa. To jde ruku v ruce s úpravou vašeho prostředí a držením se pouze věcí, které tam skutečně musí být. Pokud potřebujete mít další položky po ruce, držte je z dohledu díky kreativnímu využití úložiště.

Časté dotazy o designu Japandi

Rychlé odpovědi na některé z nejčastějších otázek o tomto krásném a uklidňujícím stylu domácího designu.

Co znamená Japandi?

Termín Japandi je směsí japonského ese a Scan di designu, což odkazuje na dva styly, kterých je hybridem.

Co to znamená být trendem hybridního designu?

Hybridní designový trend je kombinací dvou nebo více odlišných typů designu. Japandi je toho skvělým příkladem, stejně jako stále oblíbený trend boho-farmhouse.

Jaké jsou základní prvky designu Japandi?

Japandi design je o minimalismu, funkčnosti a přírodě. Toho je dosaženo prostřednictvím věcí, jako je primárně neutrální barevná paleta, zřetelný nedostatek nepořádku a uznání zemským prvkům, jako je dřevo, rostliny a přirozené světlo.