Milujete Provence? Upravte si v tomto stylu třeba kuchyni

Zamilovali jste se do francouzského venkova? Pak si ho kousek přineste i domů. Budou se vám prolínat vůně levandule a sluneční paprsky. Atmosféru pastelových barev vnese do vašeho bydlení Provence styl. Nabízí romantiku i praktické hledisko.

Barvy v popředí

Jestliže se rozhodnete, že si upravíte svoji kuchyni ve stylu Provence, vyberte si vhodné barvy. Typické barvy představují pastelová fialová, která je barvou levandule. S touto voňavou bylinkou se v Provence setkáte na každém kroku. Je ideální kombinací se smetanovou, bílou nebo hodně světle hnědou barvou. Volit však můžete i další pastelové barvy. Může to být třeba pudrově růžová, světle modrá, světlá mentolová nebo jemně žlutá. Dobrou volbou je také tón v tónu. Pastelové barvy se objeví na stěnách, na nábytku nebo na bytových dekoracích.

Jaký zvolit materiál?

Důležitou roli hraje správná volba materiálu. Prim hraje dřevo. Může být i patinované. Objevuje se především ve formě kuchyňské linky, stolu a židlí. Ničím neobvyklým nejsou ani dřevěné parkety nebo odhalené trámy. Mezi další materiály pak patří kámen (kamenné obklady na stěnách nebo podlaze).

Úpravy ve stylu Provence

Provence kuchyně je charakteristická klasickými skříňkami, které jsou doplněné prosklenými dvířky. Typické jsou pro tento styl i otevřené police. Součástí interiéru je i prostorný ostrůvek. Na ten je však potřeba dostatek místa, které může v panelákové bytě chybět. Mohl by však nahrazovat jídelní stůl. Máte-li kuchyni prostornou, může její součást tvořit třeba stylový příborník, který bude krásně zdobený. Prostor můžete doplnit také originální kredencí nebo masivním jídelním stolem.

Provence styl doladíte doplňky

Vybírejte takové, které budou zároveň i praktické. Mohou to být třeba dózy na poličce, do kterých umístíte trvanlivé potraviny. Ideální volbou jsou třeba kořenky. Na kuchyňské parapety narovnejte květináče s bylinkami. Na okno patří záclony s jemným květinovým vzorem.