Jak zdobit Washi páskou

Toužíte přidat do svého domova trochu barvy, ale nechcete se dlouhodobě zavázat k výraznému vzhledu? Nebo možná nemůžete malovat, protože jste v pronájmu? Washi páska vám umožní bez obav zdobit. Můžete jej použít k vytvoření nástěnných uměleckých a obrazových rámů, oslnění kuchyňských skříněk, ozdobení ho-hum stínidla a další. A když vás vzhled omrzí, můžete jej jednoduše sloupnout, aniž byste poškodili zeď nebo jakýkoli jiný povrch.

Co je washi páska?

Washi tape je japonská maskovací páska, která se dodává v různých barvách, vzorech a designech. Vzhledem k tomu, že jeho název pochází z washi, japonského papíru vyrobeného z původních rostlin, je někdy označován jako japonská papírová páska. Ačkoli se používá především v umění a řemeslech, washi páska také dobře funguje pro domácí zdobení.

Japonská washi páska je bez zbytků, odolná vůči teplu a částečně voděodolná. Jeho voskový povlak ve skutečnosti ztěžuje psaní nebo razítkování. Protože je vyrobena z papíru, je tenčí než tradiční maskovací páska a je mírně průhledná, zvláště pokud pracujete se světlejšími barvami.

Washi páska, kterou vytvořil výrobce maskovacích pásek Kamoi Kakoshi Co., Ltd. pro skupinu žen, které chtěly barevné řemeslné pásky, byla veřejnosti vydána v roce 2008 pod značkami MT a MT Casa. 

Poškodí stěny a povrchy?

Washi páska byla speciálně navržena tak, aby byla snímatelná. Můžete jej přidat téměř na jakýkoli povrch včetně stěn a odstranit jej bez poškození. Stačí jej pomalu sloupnout z povrchu. Netahejte za to. Stejně jako jakákoli jiná maskovací páska se může barva odtrhnout, pokud pásku odtrhnete, zvláště pokud je barva stará nebo odštěpená.

Ne všechny washi pásky jsou však stejné. Několik společností nyní vyrábí washi pásky a některé z nich mohou být více či méně lepicí, zejména ty vyrobené v Číně. Washi páska vyrobená v Číně také může někdy zanechávat zbytky na površích. Před použitím washi pásky vyzkoušejte malou, nenápadnou oblast, abyste se ujistili, že nijak nepoškodí zeď.

Zdobení washi páskou

Washi páska se dodává v různých šířkách, typicky v rozmezí od 7 milimetrů do 50 milimetrů. Můžete ozdobit páskou nebo listem jakékoli velikosti, ale role a listy MT Casa jsou speciálně navrženy pro domácí dekoraci. Některé produkty MT Casa dokonce napodobují vzhled cihel, mramoru a dřeva.

Zde je návod, jak můžete použít washi pásku v celém domě, abyste mu dodali lehce odstranitelný šmrnc.

Stěny

Pokud bydlíte v pronájmu nebo chcete nějakou dočasnou barvu, můžete své stěny okořenit geometrickými vzory, pruhy nebo bordurami. Můžete dokonce přidat washi listy na zeď, abyste napodobili tapetu. Cítíte se kreativně? Použijte washi pásku k nakreslení panorámy města na zdi nebo k vytvoření nástěnného umění, jako je scéna z džungle v dětském pokoji.

Dírám po nehtech se vyhnete i vytvořením fotogalerie s washi páskou. Namísto vkládání fotografií do rámečků a zavěšování rámů na zeď použijte k přilepení fotografie na zeď washi páskou a poté kolem fotografie vytvořte „rámeček“. Když jste připraveni přeskupit své fotografie, jemně je stáhněte ze zdi a washi pásku kolem nich a znovu nalepte.

Okna, dveře a další

Ozdobte žaluzie přidáním washi pásky na lamely nebo ozdobením hůlky tak, aby vynikla. Můžete také přidat pruh washi pásky přes horní zábradlí pro další barvu. Pokud máte místo toho závěsy, použijte na látku washi pásku, která dodá trochu vizuálního blingu. Jednoduše nalepte pásku a pro větší přilnavost ji lehce přižehlete na místě. Chcete-li jiný vzhled, stačí stáhnout současnou washi pásku ze záclon a nahradit ji novým designem.

Washi páskou mohou vyniknout i vaše dveře. Přidejte do pokoje geometrické vzory, jméno vašeho dítěte nebo dokonce prostěradla, abyste zakryli celý obličej. Pro jemnější vzhled přelepte okraj dveří páskou; barva bude viditelná pouze při otevřených dveřích.

Nebo přeskočte dveře a zvýrazněte své nástěnné desky. Jedna washi plachta může pokrýt několik nástěnných desek, nebo můžete použít více pásů z role, v závislosti na tom, jak široká je vaše nástěnná deska a jaký vzhled se snažíte dosáhnout.

Nábytek a doplňky

Washi páska dokáže proměnit téměř každý kus nábytku. Přidejte lištu na okraj policového dílu, oživte jím stůl nebo oživte komodu barevnými vzory uvnitř nebo po stranách zásuvky. Nudnému stínidlu můžete vdechnout nový život pomocí páskových ozdob nebo proměnit úložné boxy také v dekorativní kousky.

Vaše představivost je jediným limitem. A co je ještě lepší, nemusíte se svým barevným schématem dlouhodobě zavazovat . Nudí vás byrokracie na váze? Kupte si roli (nebo dvě) zelené washi pásky a vyměňte červenou za zelenou. Během okamžiku a s minimální námahou dodá vašemu nábytku a akcentům zcela nový vzhled.

Kuchyně a koupelny

S washi páskou můžete udělat odvážné prohlášení v kuchyních a koupelnách nebo ji použít k přidání barev na akcenty. Pro barevnější přístup můžete použít washi pásku na celý povrch skříněk a zásuvek nebo na ně místo toho přidat světlé vzory. Washi páska může také orámovat zrcadlo nebo lemovat pracovní desku.

Nebo můžete do těchto místností začlenit barvu pomocí akcentů zdobených washi páskami. Omotejte pásku kolem sklenice na nádobí v kuchyni nebo kolem skleněné nádoby naplněné vatovými kuličkami v koupelně. Washi páska může oživit krabičku kapesníčků, přidat styl vašim barovým židlím a ozdobit vaši krabičku s recepty. Jen si pamatujte, že washi páska je pouze částečně odolná proti vodě, takže ji nepoužijete na místa nebo na věci, které se opakovaně namočí.

Dětské pokoje a herny

Protože washi páska je barevná a můžete ji odstranit, když se zájmy vašeho dítěte změní, dobře se hodí v dětském pokoji nebo herně. Použijte jej k nastínění závodní dráhy pro autíčka nebo k vytvoření poskoka na podlaze. Můžete také nalepit umělecká díla nebo ozdobit tašky, koše a police. Netřeba dodávat, že jej můžete použít také na ošetření dveří a oken v dětském pokoji nebo v pokoji vašeho dospívajícího .

Dalším zábavným způsobem, jak použít washi pásku v dětském pokoji, je vytvořit graf růstu. Nemusíte si dělat starosti s odstraněním všech značek ze zdi, když je čas se pohnout; jen opatrně sundejte washi pásku.