Jak odstranit rez z venkovního nábytku

Pokud je váš terasový nábytek vyroben ze železa nebo materiálu na bázi železa, je vysoká pravděpodobnost, že se v určitém okamžiku vypořádáte s rzí. A když se to stane, vědět, jak odstranit rez rychle, levně a efektivně, vám může z dlouhodobého hlediska ušetřit spoustu času a úsilí – stejně jako naučit se, jak zabránit vzniku rzi.

Velká část dnešního venkovního terasového nábytku je před prodejem ošetřena proti rzi, ale ne vždy je to zcela efektivní pro udržení vašich kusů bez rzi rok co rok. Je to proto, že venkovní nábytek je vystaven mnoha prvkům, včetně těch, které jsou u kořenů vývoje rzi. V průběhu času může toto vystavení způsobit značnou daň na povrchu a způsobit rezivění, což je nevítaný pohled na jinak dokonalé terase.

Níže se zabýváme tím, proč vzniká rez, plus užitečné tipy, jak rez odstranit a jak předcházet tomu, aby se objevila. Zde je to, co vědět.

Co je to rez a proč vzniká?

Existují dva faktory, které způsobují rezivění sad na terasy: materiál, ze kterého jsou vyrobeny, a prvky, kterým jsou vystaveny.

Rez je oxid železa – tj. výsledek setkání železa s kyslíkem a vodou, proces známý jako oxidace. V počátečních stádiích se jeví jako malé skvrny červenohnědých vloček. Pokud se však neléčí, může se roztáhnout a pokrýt větší plochu a nakonec sežere tolik železa, že to ovlivní strukturální integritu vašeho nábytku.

Pouze železo může rezavět, což znamená, že s tímto problémem se můžete potýkat, pokud je váš terasový nábytek vyroben z tepané nebo litinové litiny, nebo pokud je ocel s železným povlakem. Pokud se tomu chcete úplně vyhnout, poohlédněte se po zahradním nábytku z nerezových materiálů, jako je hliník, teak nebo ratan do každého počasí.

Jak odstranit rez z nábytku

Jakýkoli kus železného nábytku ponechaný venku je náchylný k oxidaci – a tím i ke rzi –, protože zjevně přijde do styku se vzduchem i vlhkostí. Naštěstí je proces, jak odstranit rez, ve skutečnosti poměrně jednoduchý a pravděpodobně již máte to, co potřebujete, přímo doma.

Zde je několik možností, které by měly být účinné při odstraňování rzi a tím, aby váš nábytek vypadal opět dobře jako (téměř) nový:

 1. Jemně seškrábněte rez

  Pomocí drátěného kartáče nebo kousku ocelové vlny postižené místo lehce vydrhněte, abyste odstranili šupinky rzi a vytvořili hladký povrch. Pokud je váš terasový nábytek natřený , budete muset být dvojnásobně opatrní, protože nechcete během procesu nechtěně odstranit nátěr (i když pokud je problém s korozí obzvlášť vážný, může být v kartách nový nátěr) .

 2. Použijte jedlou sodu

  Je něco, co jedlá soda neumí? Tato alkalická složka pomáhá čelit účinkům oxidace, čímž se zbavuje rzi bez nutnosti použití drsných a škodlivých chemikálií.

  Chcete-li jej použít, vytvořte pastu z jedlé sody a vody a naneste ji na postižené místo. Nechte působit asi 20 minut a poté jej vydrhněte drátěným kartáčem nebo kouskem ocelové vlny. Pokud stále vidíte rez, opakujte proces ještě jednou nebo dvakrát.

 3. Použijte Coca-Colu

  Jakkoli to může znít směšně, plechovka koly ve vaší lednici může být při odstraňování rzi docela užitečná. Je to díky karbonizaci, která dokáže rozpustit oxid železa a získat tak povrch bez rzi.

  Pro tento jednoduchý úkol stačí nalít Coca-Colu přímo na skvrnu od rzi a začít ji drhnout čistou utěrkou z mikrovlákna nebo houbou. Mějte na paměti, že hnědá směs, která se uvolňuje (kombinace koksu a rzi), může ušpinit, takže si během toho nenoste své nedělní oblečení.

 4. Použijte bramboru

  Chcete-li další kreativní možnost, jak odstranit rez, zamiřte do své spíže a vezměte si bílou bramboru, která má vysoký obsah kyseliny šťavelové – organické sloučeniny, která mimo jiné může být profesionálem v odstraňování rzi z železného nábytku.

  Brambory rozkrojte napůl, aby se odhalila jejich vnitřní dužina, poté je posypte trochou soli a vydrhněte s ní rez. Kyselina šťavelová v bramborách vytváří chemickou reakci, která bude bojovat proti rzi, zatímco sůl bude působit jako abrazivo k odstranění vloček. Až budete hotovi, otřete povrch čistým hadříkem a měli byste jít.

 5. Použijte bílý ocet

  Bílý ocet je podobný jedlé sodě v tom, že jej lze použít k řešení široké škály úklidových úkolů v domácnosti. Je to proto, že je kyselý a přirozeně antimikrobiální, takže je docela účinný při odstraňování určitých typů skvrn – včetně rzi.

  Naplňte lahvičku s rozprašovačem bílým octem a přidejte špetku soli pro zvýšení úrovně kyselosti. Nastříkejte na postižené místo a nechte asi 15 minut působit, poté jemně setřete drátěným kartáčem nebo kouskem ocelové vlny.

 6. Použijte komerční odstraňovač rzi

  Poslední možností je použít komerční odstraňovač rzi, který je k dispozici v každém obchodě pro domácí kutily. Protože jsou silně chemicky založené, mohou být skvělou metodou pro odstranění rzi, i když při jejich používání budete chtít přijmout vhodná opatření, jako je nošení rukavic a brýlí.

  Doporučujeme nejprve vyzkoušet jednu nebo více z výše uvedených přírodních metod odstraňování rzi a poté, pokud nebudete úspěšní, poohlédnout se po komerčním odstraňovači rzi . Tímto způsobem si můžete ušetřit peníze (a vystavení chemickým látkám), pokud to zvládne přírodní metoda.

Jak zabránit tvorbě rzi

Ve většině případů je odstranění rzi docela snadné. Totéž platí pro zabránění jeho vzniku na prvním místě, takže se můžete také seznámit s některými věcmi, které můžete udělat, abyste zabránili oxidaci a udrželi váš terasový nábytek bez rzi.

Začněte zde:

  • Chraňte jej před vlhkostí – Když terasový set nepoužíváte, zakryjte jej, aby byl suchý. Můžete jej také uložit uvnitř, například v kůlně nebo garáži, pokud máte prostor.
  • Nábytek ihned osušte – Oxid železa se vytvoří netrvá dlouho, takže pokud se váš zahradní nábytek dostane do kontaktu s vlhkostí, okamžitě jej osušte čistým ručníkem.
  • Použijte pastový vosk odolný proti korozi – Seberte lahvičku vosku odolného proti korozi a pořádně otřete nábytek na terasu. To poskytuje ochrannou bariéru mezi žehličkou a vnějšími prvky a jako bonus také udržuje váš nábytek extra lesklý a čistý.
  • Udržujte svůj nábytek v čistotě – Vyhraďte si čas alespoň dvakrát ročně, abyste svůj železný terasový nábytek důkladně vyčistili. Vše, co budete potřebovat, je teplá voda, jemný čisticí prostředek a čistý hadr, poté můžete kousky osušit ručníkem.

Čím rozsáhlejší je poškození rzí, tím více budete muset svůj nábytek restaurovat. Většinu případů rzi však lze snadno odstranit – a předejít – s trochou opatrnosti, takže buďte proaktivní a dávejte pozor na jakoukoli rez, která se vytvoří, abyste se jí mohli co nejdříve zbavit.