Domácí styly: Co je design Wabi-Sabi?

Pokud máte zálibu v bytovém designu inspirovaném Asií, ale také tíhnete k minimalistickým interiérům, pak by wabi-sabi design mohl být právě vaší ideální filozofií. Podobně jako design Japandi, který spojuje japonské a skandinávské principy, wabi-sabi vkládá minimalistický směr tradičním asijským designovým prvkům a vytváří prostory, které jsou světlé, teplé a přirozeně uklidňující. A s trochou know-how v oblasti designu jej můžete oživit prakticky v jakémkoli typu domova.

Zde je to, co byste měli vědět o designu wabi-sabi, včetně jednoduchých tipů, které můžete začít používat již dnes, abyste do svého prostoru začlenili více tohoto klidného stylu.

Co je design wabi-sabi?

Wabi-sabi design je japonská filozofie interiérového designu, která zahrnuje jak minimalismus, tak jedinečnou krásu nedokonalosti. Tento pojem je zobrazen přímo v termínu samotném, přičemž wabi znamená zjednodušenou, duchovní samotu a sabi odkazující na životní cyklus všech věcí a schopnost přijímat a oslavovat pomíjivost a nedostatky.

Je snadné procházet weby, jako je Instagram a Pinterest, a odvodit, že ctižádostivý interiérový design je o kurátorství a dokonalosti. Ale wabi-sabi staví tuto myšlenku na hlavu a říká nám, abychom nejen vítali nedostatky v našem prostoru, ale abychom je respektovali.

Přírodní svět je plný nedokonalostí a přesto v něm najdeme krásu. Design Wabi-sabi propaguje, že totéž děláme v našich domovech, učíme se přijímat to, co nemůžeme opravit (nebo prostě nemáme chuť opravit), ve snaze cítit se ve svém prostoru více v klidu.

Na rozdíl od tradičního minimalismu s jeho čistými liniemi a zkušeně zkosenými hranami nám wabi-sabi říká, abychom to dělali jednoduše, aniž bychom se snažili o dokonalost. A není to něco, z čeho bychom mohli těžit všichni, pokud jde o to, jak si představujeme a stylujeme své domovy?

Historie wabi-sabi

Pojem wabi  sabi má své kořeny v taoismu, i když později byl adaptován do principů zenového buddhismu. A od samého počátku šlo o odmítnutí moderního tlaku na perfekcionismus ve prospěch pokory a přijetí.

V 15. a 16. století japonští čajoví mistři ilustrovali tuto praxi prostřednictvím wabi-cha , stylu čajového obřadu, kde byla nedokonalá japonská keramika vybrána před „dokonalejšími“ čínskými importy té doby. Zatímco druhý jmenovaný nabízel výjimečné detaily a zdobené vzory, které zaručeně zapůsobily na hosty, první hovořil spíše o skutečné povaze obřadu, zejména o cíli cítit jednotu v přírodním prostředí.

Tyto ideály se později dostaly do obecnějších principů designu a dnes tvoří filozofii, z níž můžeme těžit všichni – dokonce a možná především v západním světě.

Jak přijmout wabi-sabi design u vás doma

Základem designu wabi-sabi je váš přístup ke stylingu, spíše než konkrétní položky, které používáte nebo nezahrnujete. Ve skutečnosti můžete propojit základní principy wabi-sabi s celou řadou dalších stylů interiéru, včetně současného , ​​moderního, rustikálního a skandinávského.

Skutečné interiéry wabi-sabi jsou ze své podstaty jednoduché a uvidíte spoustu překrývání s jinými styly – zejména těmi, které jsou inspirovány Japonskem a jinými asijskými kulturami. Pokud vás to zaujalo, zde je několik tipů, jak vnést wabi-sabi design do vašeho domova v celé jeho nedokonalé kráse.

Udržujte ho čerstvý a čistý

Najít mír v nedokonalostech neznamená nechat svůj prostor uniknout od sebe. Stále chcete přijmout minimalismus, což znamená zbavit se veškerého nepořádku a zachovat jeho jednoduchost, pokud jde o nábytek, výzdobu a paletu barev.

Jak je v japonském designu standardem, snažte se zajistit, aby každá položka v místnosti sloužila odlišnému a pozoruhodnému účelu – i když je to jen pro vyvážení prostoru. Pokud tam být nemusí, poslouží pouze k zatížení místnosti, což je protiklad toho, čeho se snažíte dosáhnout pomocí wabi-sabi.

Přineste přírodní prvky

Dalším pilířem jak japonských, tak minimalistických interiérů je ocenění přírodních textur, barev a prvků. To mluví k wabi v designu wabi-sabi, přičemž příroda hraje důležitou roli při hledání samoty a klidu.

Udržujte neutrální barevnou paletu – alespoň v odstínech, které tvoří hlavní ohniska vašeho prostoru – a pracujte s dalšími přírodními prvky, jako je dřevo, kámen, rostliny a voda. Pro další návod, jak zapracovat přírodu do svého prostoru, by mohlo být užitečné podívat se na základy Feng Shui , čínské praxe, která mimo jiné ohlašuje použití přírodních prvků v domácnosti.

Zahrňte řemeslné a ručně vyráběné předměty

Design Wabi-sabi ctí autenticitu a co je autentičtější než vzdát se velkých obchodů ve prospěch řemeslných a ručně vyráběných předmětů? Pokud jde o rozpočet, můžete se držet jednoduchého a cenově dostupného minimalistického nábytku z obchodů, jako je IKEA, a poté je vylepšit nalezenými předměty ze starožitnictví a bleších trhů a také předměty, které si sami vyrobíte.

Klíčem je zde vždy usilovat o rovnováhu. Příliš mnoho čehokoli může zahltit váš prostor, takže se zaměřte na začlenění předmětů, které skutečně promlouvají k duchu místnosti, a najděte jiné místo pro všechno ostatní.

Smiřte se s nedokonalostí

Pokřivené rostliny, zmačkané prádlo a otisky prstů vašeho batolete na stěně jsou v interiéru wabi-sabi jako doma. Klidně opravte rozbitý nábytek a proveďte další nezbytné opravy, ale nenechte se tížit estetickými nedokonalostmi – místo toho je oslavujte za to, jak rozšiřují váš prostor a udělají jej zcela podle vás.

Filozofie sabi nám říká, že opotřebení, roztržení a stáří jsou všechno věci, které bychom měli ctít, místo toho, abychom je odmítali. Pokuste se ve svém životě a ve svém domově uvést tento princip do praxe a poznamenejte si, že nedokonalost je jen další způsob, jak udělat něco výjimečného. Nejen, že je to shovívavější přístup ke stylu interiéru, je to také cesta k většímu klidu a vyrovnanosti ve všem, co děláte.

Nemějte pocit, že musíte jít všechno nebo nic s designem wabi-sabi. Začněte pomalu a pomaličku, postupně upravujte svůj prostor, dokud se nedostanete na místo, kde se cítíte skutečně v klidu – nedokonalosti a tak.