Našli jste ve své koupelně plíseň? Určitě nejsi sám. Plísně jsou běžným problémem, a to zejména v koupelnách, které poskytují dokonalou rovnováhu tepla, vlhkosti, bakterií, prachu a (pardon) lidské pokožky a slouží jako živná půda pro plísně. Může se to stát, ať už je váš dům nový nebo starý, a dokonce i ten nejpilnější z koupelnových hloubkových čističů může mít problém ho udržet na uzdě. Ale i když je prevence obtížná, nemáte úplně smůlu – existují kroky, které můžete podniknout, abyste se zbavili plísní v koupelně, a to jak komerčních produktů, tak kutilů.
Různé druhy koupelnových plísní
Než budeme mluvit o léčbě, podívejme se, s čím se můžete potýkat.
Existuje několik různých typů plísní, které mají tendenci se tvořit v koupelnách:
- Stachybotrys chartarum (také známý jako černá plíseň)
- Aspergillus
- Talaromykóza (dříve označovaná jako Penicillium)
- Cladosporium
Tyto plísně se liší jak z hlediska shodnosti, tak rizika , přičemž černá plíseň je nejméně běžná a nejnebezpečnější – ačkoli žádný typ koupelnové plísně není považován za vzácný .
Existují určité rysy, které oddělují tyto různé typy plísní – zejména pokud jde o jejich barvu –, ale testování, abyste zjistili, jaký druh máte, může být drahé a také zbytečné. Odborníci doporučují, abyste plíseň v koupelně (nebo kdekoli jinde v domácnosti) vždy ošetřili a zbavili se plísní, aniž byste čekali, s jakým druhem máte co do činění. A naštěstí lze obvykle použít stejné metody bez ohledu na odrůdu plísní.
Jak se zbavit plísní v koupelně
Pokud jde o to, jak se zbavit plísní, máte několik možností. Komerční léčba a přírodní, DIY řešení jsou často první cestou, kterou se lidé vydávají, následovaná profesionální léčbou, pokud tyto metody nezaberou.
Pokud máte problém s plísněmi velkého rozsahu, pokud trpíte astmatem nebo jiným respiračním problémem, který by pro vás mohl být vystavení plísním mimořádně nebezpečným, nebo pokud byste raději problém neřešili sami, můžete se obrátit přímo na profíci. Chcete-li udržet své náklady na nízké úrovni, zvažte začátek tím, že se pokusíte vyřešit problém s plísní v koupelně sami. Zde je návod, jak na to.
Možnost 1: Použijte komerční produkty na odstraňování plísní
Čističe z obchodu se mohou opravdu hodit, když se chcete zbavit plísní v koupelně.
Budeš potřebovat:
-
- Antifungální sprej
- Destilovaný bílý ocet
- Bělící sprej
Důležité je větrání. Pro svou vlastní bezpečnost můžete chtít během tohoto procesu nosit masku a gumové rukavice, spustit koupelnový ventilátor a/nebo otevřít okno.
Začněte tím, že na postiženou oblast nanesete liberální povlak antifungálního spreje. Ujistěte se, že se jedná o určený antimykotický sprej a ne pouze o standardní sprej do sprchy nebo koupelny, protože ten první má specifické vlastnosti, které jsou určeny k řešení spor plísní.
Postupujte podle pokynů na lahvičce, což může vyžadovat, abyste sprej nechali působit po stanovenou dobu před odstraněním. Když je čas odstranit, použijte zubní kartáček nebo houbu k vydrhnutí plísně.
Dále budete chtít vyčistit oblast bělícím sprejem, abyste odstranili přetrvávající skvrny a pomohli zabránit budoucímu množení spor. (Pokud nemáte sprej, můžete si vyrobit svůj vlastní smícháním jednoho dílu bělidla s deseti díly vody ve spreji.) Nechte bělidlo působit 5-10 minut a poté znovu vezměte zubní kartáček nebo houbičku a vydrhněte Oblast.
Posledním krokem je nanesení destilovaného bílého octa na oblast, která má další protiplísňové vlastnosti. Poté, co skončíte, koupelnu plně vyvětrejte a nezapomeňte vysušit veškerou přetrvávající vlhkost.
Možnost 2: Vyrobte si své řešení
Pokud byste se raději vyhnuli chemickým čističům, možná se vám podaří zbavit se plísní v koupelně pomocí jednoduchých přípravků, které už (pravděpodobně) doma máte. To může být způsob, jak jít, pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky , nebo pokud jste citliví na chemické produkty – mějte však na paměti, že tato možnost nemusí být tak účinná při dezinfekci oblasti a udržení budoucího růstu plísní na uzdě.
Budeš potřebovat:
-
- Jedlá soda nebo peroxid vodíku
- Destilovaný bílý ocet
V lahvičce s rozprašovačem připravte roztok z jednoho dílu peroxidu vodíku do jednoho dílu vody nebo naplňte lahvičku s rozprašovačem vodou a přidejte jednu polévkovou lžíci jedlé sody. Peroxid vodíku i jedlá soda jsou přirozeně protiplísňové, takže cokoli, co máte po ruce, by mělo fungovat.
Směs nastříkejte na postižené místo a nechte působit 5-10 minut. Poté vydrhněte zubním kartáčkem nebo houbičkou a opláchněte čistou vodou. Dokončete nanesením bílého octa na oblast a nechte ji uschnout na vzduchu.
Řešení plísní pod tmelem
Častým (a frustrujícím) problémem je, když se plíseň tvoří pod těsněním, například ve sprše nebo ve vaně. Tato forma je stejně viditelná, ale hůře dosažitelná a bohužel může vyžadovat odstranění tmelu, abyste se dostali k formě, a poté jej znovu utěsnit, až budete hotovi.
Pokud je tomu tak, použijte jehlové kleště a pracovní nůž k odříznutí a seškrábnutí těsnění podle potřeby a poté ošetřete formu pomocí jedné nebo více metod uvedených výše. Až budete hotovi a oblast je zcela suchá, použijte těsnící pistoli k nanesení nové čisté vrstvy. (Ujistit se, že je oblast zcela suchá, je klíčové, protože pokud zadržíte vlhkost pod tmelem, skončíte se stejným problémem znovu.)
Zabránění návratu plísní
Nikdy není zcela možné udržet plíseň mimo vaši koupelnu, protože spóry plísní jsou všude a kdekoli, kde je teplo a vlhkost, je náchylné umožnit těmto sporám se rozvíjet a růst.
Jak již bylo řečeno, existuje několik věcí, které můžete a měli byste udělat, abyste zmírnili problémy s plísněmi a možná jim dokonce zabránili v jejich výskytu.
1. Odstraňte vlhkost. Nedovolte, aby vlhkost seděla na jakémkoli povrchu příliš dlouho. Použijte ručník a/nebo stěrku, abyste odstranili veškerou přetrvávající vodu ve sprše nebo vaně poté, co jste skončili, a nechte ventilátor v chodu podle potřeby, aby se vlhkost nedostala do vzduchu.
2. Udržujte svou koupelnu čistou. Čím méně prachu a bakterií ve vaší koupelně, tím méně potravin, na kterých musí růst plíseň. Dejte si záležet na pravidelném čištění prostoru pomocí komerčních antibakteriálních a antimykotických přípravků nebo jejich netoxických protějšků.
3. Opravte případné netěsnosti. Netěsný kohoutek, který vypouští jednu kapku vody za minutu, ukápne 1440krát denně – což téměř jistě povede k tvorbě plísní. Stejně byste měli opravovat netěsnosti jako způsob, jak udržet účet za vodu na nízké úrovni , ale podívejte se na zmírnění plísní jako na další důvod, proč to udělat jako prioritu.
Často kladené otázky o koupelnových plísních
Je docela pravděpodobné, že se někdy jako majitel domu nebo nájemce budete muset zbavit plísní v koupelně . A i když je to jistě nepěkný a nepříjemný problém, se kterým se musíte potýkat, není to známka toho, že se o svůj životní prostor řádně nestaráte. Zde je několik rychlých odpovědí na některé často kladené otázky, které byste mohli mít o plísni ve vaší koupelně – včetně toho, jak zjistit, zda to může být ta obávaná černá plíseň.
Je plíseň v koupelně nebezpečná?
Většina druhů plísní je sama o sobě relativně neškodná, ale v závislosti na okolnostech může plíseň představovat nebezpečí pro vaše zdraví, zvláště pokud máte alergii na plísně nebo dýchací potíže. Mezi příznaky, že máte negativní reakci na plíseň, patří bolesti hlavy, závratě, vyrážky, kašel a škrábání v krku.
Jak můžete zjistit, jakou máte plíseň?
Můžete si koupit DIY sadu , abyste vyzkoušeli, s jakou plísní máte co do činění. I když to není vždy nutné, může to být dobrý způsob, jak jít, pokud techniky odstranění nefungují, protože to může naznačovat, že musíte udělat něco konkrétnějšího.
Jaké jsou známky toho, že je to černá plíseň?
Černá plíseň je tmavě zelenočerné nebo zcela černé barvy a obvykle vydává zatuchlý, stagnující zápach. Kdekoli, kde se vlhkost může zachytit, může být náchylná k růstu černé plísně, včetně nejen vaší sprchy, vany a baterie, ale i vašich podlah, stěn a stropů.
Proč se plíseň stále vrací?
I když se plísně v koupelně zbavíte, není zaručeno, že zabráníte jejímu opakování. Nejlepší, co můžete udělat, je řídit se radami v předchozí části a pokud se plíseň objeví, úplně ji ošetřit.