Spíž, spižírna nebo také lidově řečeno špajzka – několik názvů pro jednu místnost určenou ke skladování potravin, kterou má doma drtivá většina z vás. Zatímco dříve byly spižírny naprostou samozřejmostí a naše babičky by se bez nich doma dokázaly obejít jen stěží, současná doba je jiná a špajzky pomalu mizí z moderně zařízených domácností – a když už ji doma mají, tak si nevědí rady s jejím využitím a to je škoda. Špižírna může mít mnoho podob – zatímco někde se jedná o samostatnou místnost s policemi, jinde jde o vyhrazený koutek se skříňkami nebo o lépe organizovanou skříň. Ať už spíž doma máte nebo ji chcete zařídit, pak je náš dnešní článek určený právě vám – společně se podíváme, jak si vytvořit dokonalou spižírnu!

pantry-416596_1920

Základem je správné umístění

Jako první věc, nad kterou byste se měli zamyslet, je místo. To je v tomto případě nejdůležitějším kritériem, neboť právě od něho se budou odvíjet vaše další kroky. Pamatujte, že ideální teplota pro spižírnu je kolem 10°C, protože jedině tak se vám zde uložené potraviny nebudou kazit a mnohem déle tak vydrží. Pokud zařizujete pouze speciální skladovací skříňku přímo v kuchyni, doporučujeme ji umístit co možná nejdále od sporáku kvůli teplotám, výparům a pachům, které by mohly některé z uložených potravin znehodnotit.

Pečlivá organizace zajistí dokonalý přehled

Do spižírny si budete ukládat potraviny a potravinové zásoby, které budete chtít používat k vaření a přípravě jídel. Určitě se ve chvíli, kdy budete mít na sporáku několik bublajících hrnců nebude chtít zdržovat hledáním či přerovnáváním věcí. Již od začátku tedy myslete na organizaci ve vaší spižírně, která vám následně usnadní orientaci. Během vaření tak ihned budete vědět, do jakého místa či do jaké poličky sáhnout a nebudete se tak muset zdržovat přehazováním věcí z jednoho místa na druhé.

Obrázek: pixabay.com